Smak dawnej kuchni Wrocławia to niepowtarzalna mozaika, w której możemy bez końca odkrywać naleciałości zarówno kuchni sąsiadujących z nami państw, jak i całego świata. Jak podaje znany wrocławski historyk, dr Grzegorz Sobel, wpływy kulturowe obecne we wrocławskiej gastronomii zahaczają o „kuchnię śląską, polską, francuską, angielską, wschodniopruską, wiedeńską, włoską i czeską”. Jej ostateczny kształt ugruntował się tuż przed wybuchem I wojny światowej i zgodnie z trendami przełomu XIX i XX wieku, na stole zdecydowanie królowało mięso. Mimo dużych różnic w statusie przedwojennych rodzin, zarówno ubogi proletariat, jak i majętni mieszkańcy dbali o obecność mięsa na niedzielnym stole. W poszukiwaniu tradycji dawnego Wrocławia, przywracamy dla Państwa weekendowe Obiady jak dawniej.

Rosół z kołdunami

Ten smak to kwintesencja polskiej kuchni – w niedzielnie dni, w każdym domu unosił się magiczny aromat gotującego się na wolnym ogniu rosołu. Tak właśnie pachnie beztroskie dzieciństwo!

Zupa ta jest potrawą znaną niemal w każdej kuchni, choć wykorzystywane dodatki i zioła potrafią zmienić całkowicie jego smak. W naszym wykonaniu bazujemy na korpusach z drobiu, które uzupełniamy innymi rodzajami mięs. Im więcej różnych mięsnych smaków, tym bogatszy aromat wywaru. Sekretem dobrego bulionu jest zarówno jego powolne i długie gotowanie, jak i kolejność dodawania poszczególnych składników. Rozpoczynamy od mięs, następnie pojawia się palona cebula oraz włoszczyzna, a na końcowym etapie zielone warzywa oraz świeże zioła. Dokładnie tak, jak robiły to nasze babcie, uwielbiamy doprawiać rosół świeżym, ogrodowym lubczykiem.

Czerpiąc inspiracje z książki dr. Grzegorza Sobla „Kuchnia Wrocławia”, klasyczny makaron zastąpiliśmy kołdunami. To litewska wersja pierożków, które faszerujemy najwyższej jakości jagnięciną. A skąd ich obecność w kuchni wrocławskiej? Kuchnia ludowa XIX wielu bazowała na daniach mącznych (głównie pszennych) z różnymi rodzajami farszu, a ciasto było gotowane lub pieczone. Co ciekawe, w nadzieniach o wiele częściej pojawiały się produkty wegetariańskie – marchew, ziemniaki, kapusta, soczewica, fasola, groch czy ser. W kulturze polskiej dla nadziewanych ciast zachowała się nazwa pierogów lub pierożków (mniejsza wersja), natomiast słowo „kołduny” zostały na trwałe przypisane kuchni litewskiej. Te „prawdziwe” były nadziewane rozmaicie, jednak zawsze w opcji mięsnej, a kluczowym i nieodłącznym dodatkiem stał się aromatyczny majeranek. Ten właśnie przysmak zakorzenił się początkowo w kuchni podlaskiej, a następnie podbił podniebienia dalszych regionów Polski, zadomawiając się na dobre we wrocławskiej gastronomii w okresie powojennym.

Pielęgnując tradycję, rosół z kołdunami będzie dostępny w Restauracji Tarasowej w okresie wakacyjnym co weekend.

Schabowy

Danie drugie – na nie każdy wyczekuje z niecierpliwością!

Tradycyjny polski schabowy to panierowany kotlet ze schabu – z kością lub bez. Jego historia sięga XIX wieku i nawiązuje do słynnego w całej Europie sznycla wiedeńskiego. Tworząc naszą recepturę inspirowaliśmy się przepisem Lucyny Ćwierczakiewiczowej, który znalazł się w książce kulinarnej „365 obiadów za 5 złotych” wydanej w 1871 roku.

W czym tkwi sekret wyjątkowego smaku? Aby schab był delikatny i soczysty, przygotowujemy go w solance mlecznej, w której leżakuje minimum 12 godzin. Kolejnym etapem jest panierka – w naszej wersji bardzo klasyczna – mąka, jajko, bułka tarta, a jej chrupkość i złoty kolor zawdzięczamy smażeniu na smalcu. Chcąc dopełnić wyjątkowość dania sięgamy jeszcze po jeden dodatek. Zgodnie ze zwyczajem staropolskiej kuchni, na schabowym nie może zabraknąć bogatej okrasy! Przygotowujemy ją na bazie szpiku wołowego, dodając świeżą pietruszkę, skórkę z cytryny, kapary, szalotkę, sól i świeżo mielony pieprz.

Rezerwacja

Weekendowa oferta Obiady jak dawniej będzie obowiązywała przez cały sezon letni, w soboty i niedziele. Co tydzień zapraszamy na aromatyczny rosół oraz schabowy ze zmienną ofertą dodatków.

Zachęcamy do rezerwacji stolika przez nasz system lub bezpośrednio 71 347 50 30 | restauracja@halastulecia.pl


Rezerwacja