Smaki Dawnego Wrocławia | urodzinowe menu

Już 7 czerwca spotykamy się na specjalnej urodzinowej kolacji – Smaki Dawnego Wrocławia. Tym razem, rozluźniając trochę format klasycznej serwowanej kolacji degustacyjnej, zapraszamy Was do świętowania przy jednym wspólnym długim stole. Smaki Dawnego Wrocławia to przywitanie, 5 dań mniejszych, 3 dania większe i oczywiście słodkie zakończenie. Będzie historycznie, ale nie przewidujemy rekonstrukcji – wszystkie propozycje to autorskie, nowoczesne i oczywiście sezonowe interpretacje najciekawszych przepisów z historycznych kart i receptur dawnego Wrocławia.

Restauracja często jest celem podróży, a według nas — to dopiero początek, bo w smakach zaklęta jest historia. W Tarasowej poznajemy ją i opowiadamy współczesnym, kulinarnym językiem. Nasi szefowie kuchni Kasia Daniłowicz i Michał Wester czerpią z gastronomicznej tradycji Wrocławia i trendów w światowych kulinariach, tworząc ambitne reinterpretacje wrocławskiej klasyki, czasami też tej nieco zapomnianej.

Historia to nie tylko wielkie bitwy i wielkie wydarzenia – najciekawsza historia to historia codzienności. W naszym urodzinowym menu inspirujemy się zarówno przepisami z historycznych i odświętnych wielkich wydarzeń jak uroczysty obiad z okazji otwarcia kompleksu Hali Stulecia, ale też przepisami codziennej, prostej kuchni kresowych gospodyń, które na zawsze odmieniły wrocławską kulinarną tożsamość, wzbogacając ją o całkiem nowe doświadczenia.

Nasza podróż w czasie sięgnie aż 1682 roku – to wtedy została wydana pierwsza polska książka kucharska: Compendium Ferculorum Stanisława Czernieckiego i to w niej znajdziemy pierwszy ślad po dzisiaj nieco zapomnianych ślimakach. Sięgniemy oczywiście też po typowo breslauerskie tradycje jak popularny w XIX wieku Breslauer Rotkraut, czyli Bigos wrocławski z czerwonej kapusty, słodkich jabłek, rodzynek i oczywiście najbardziej wrocławskiego z mięs – wieprzowiny. A konkretnie boczku i słoniny od Nowickiego. Z kolei “najmłodszą” naszą propozycją będzie chyba największy klasyk PRL, czyli Paprykarz. Podczas urodzinowej kolacji zaproponujemy naszą bardzo lokalną interpretację tego przysmaku – bazą będzie najlepszy wędzony pstrąg kłodzki.

Będzie sentymentalnie, lokalnie, ale też odważnie i bardzo świeżo. Świętuj z nami 2. urodziny Restauracji Tarasowej!

Do menu urodzinowego zaproponujemy dodatkowo pairing win i koktajli.

Cena menu urodzinowego: 290,- za osobę
Rezerwacje: restauracja@halastulecia.pl | +48 519 077 053 | obowiązuje przedpłata


Rezerwacja