Tatar z sarny z Koła Łowieckiego św. Huberta we Wrocławiu

Dwóch rzeczy możecie być pewni u nas zawsze – jakościowych produktów i… tatara w każdej naszej karcie. A czy jest danie, w którym jakość produktów liczy się bardziej niż właśnie w tatarze?

Podczas dwóch lat działania Restauracji Tarasowej proponowaliśmy Wam już wiele różnych wersji tatara – wraz z każdą sezonową zmianą karty staraliśmy się Was trochę zaskoczyć i zaproponować coś jednocześnie pysznego, jakościowego, ale również unikalnego. Nie inaczej jest w obecnej wiosennej karcie, w której świetne recenzje naszych gości każdego dnia zbiera już Tatar z sarny z Koła Łowieckiego św. Huberta we Wrocławiu.

Sarnina to najbardziej soczysty i delikatny rodzaj dziczyzny. Ten sposób pozyskiwania, z dala od przemysłowych gospodarstw hodowlanych sprawia, że jest ono wyjątkowo aromatyczne, bogate w najcenniejsze mikroskładniki. Smak sarniny jest uzależniony od pory roku, w której się ją pozyskuje. Jesienią może być odrobinę orzechowy, latem mocniejszy, a teraz, wiosną, nieco bardziej korzenny.

Nasz tatar to harmonijne połączenie delikatnej sarniny z czerwoną cebulą, świeżą pieczarką portobello oraz marynowaną botwiną i soczystą kosteczką z młodego buraka, które dodają niesamowicie świeżego i lekko ziemistego smaku. Bardzo ważnym akcentem jest też lekko alkoholowy żel z aroniówki, który nadaje całości charakterystycznego aromatu. Rukiew wodna i nasturcja dodają za to sporo świeżości i pikantności. Finisz to dekoracja z bazylii greckiej, która robi nie tylko estetyczne, ale i aromatyczne wrażenie.


Rezerwacja