Wiosna na całego! Moc nowalijek i szparagi z Magnicy

Park Szczytnicki z każdym dniem coraz bardziej zielony, Pergola w coraz większym rozkwicie, czas więc na wiosenne zmiany w naszej karcie. A jeśli wiosna, to oczywiście nowalijki. Szparagi, rabarbar, szczaw, botwina. Wszystkie z lokalnych upraw od naszych najlepszych dostawców.

Stawiamy na sezonowość, dlatego rytm zmian w menu Restauracji Tarasowej wyznaczają pory roku. W naszej karcie pojawiło się kilka nowości, w tym m.in.: Jajko z ekologicznej farmy ze szparagami z Magnicy, kruszonką, sosem serowym i kwiatami rzepaku, Zupa jarzynowa na perliczce z młodymi warzywami, tartą i koprem, Troć wędrowna z sosem szczawiowym, selerem, dymką, białymi szparagami z Magnicy, smagliczką i szczawikiem zajęczym oraz Faszerowana perliczka w cieście francuskim z jussem z kurczaka i nowalijkami. Wiosnę znajdziecie też w nowym deserze z rabarbaru, drożdży i wanilii.

Szparagi z Magnicy

Piękne, świeże i dolnośląskie. Prosto z pola, bo z położonej zaledwie 23 km od Hali Stulecia Magnicy, do której jeździmy tej wiosny po te wspaniałe warzywa. Co ciekawe, z tych samych roślin można uzyskać białe lub zielone szparagi. Białe wypustki uzyskuje się przez odcięcie dostępu światła, a zielone wypustki tworzą się na świetle nad powierzchnią gleby – rośliny przechodzą fotosyntezę i zmieniają swój kolor na zielony.


Rezerwacja