Restauracja na MAXA
Już w pierwszych rozmowach o koncepcji nowej Restauracji Tarasowej dla wszystkich oczywistym było, że nowa Tarasowa, mimo historycznej nazwy, nie może być historyczna, musi być nowoczesna. Została przecież zaprojektowana przez modernistę i wizjonera Maksa Berga. I to do jego głównych założeń się odwołujemy. Tarasowość pojawiła się już w pierwszych szkicach i planach restauracji, które tworzył Berg. Celem był doskonały, panoramiczny widok dla możliwie wszystkich gości. Wraz z grupą projektową CUDO poszliśmy nawet dalej, bo wprowadziliśmy dodatkowy taras do samego wnętrza. Po co? Aby zagwarantować dobry widok na Pergolę i Fontannę nawet miejscom znajdującym się w głębi lokalu.
Autorzy koncepcji wnętrza: grupa projektowa CUDO
– Opracowanie koncepcji Restauracji Tarasowej było wyjątkowe pod wieloma względami. Ten w całości przeszklony lokal nie ma dosłownie ani jednej ściany, a ze względu na ochronę wynikającą z wpisania obiektu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO nie mogliśmy pozwolić sobie na znaczące modyfikacje. Wyzwaniem było również osadzenie współczesnego projektu w historycznym kontekście tego miejsca. To będzie naprawdę wspaniałe miejsce dla długich spotkań, a dominantę całego założenia stworzy szeroki, elegancki bar, idealny do wieczornych rozmów | Aleksander Czerwonka-Jabłoński z grupy projektowej CUDO.
Miejsce spotkań
Podstawowym założeniem projektu architektonicznego jest zatarcie granicy między wnętrzem restauracji a Pergolą, przywrócenie transparentności poprzez odsłonięcie obu witryn - wewnętrznej i zewnętrznej. To powrót do założeń twórcy tego obiektu, Maksa Berga. Najważniejszą stroną lokalu jest sam widok na Pergolę i Fontannę. Przy witrynie postawiliśmy na eleganckie i mięsiste kurtyny w dość niecodziennym ustawieniu - dzięki ułożeniu ich prostopadle do przeszkleń pozwalamy na niezakłócony odbiór idei Berga. Materiał, oprócz walorów akustycznych oraz estetycznych, pełni również funkcję przegród między stolikami, daje poczucie intymności i pozwala na swobodne aranżowanie większych bądź mniejszych rezerwacji wzdłuż witryn.
Inspiracje
W poszukiwaniu materiałów do projektu skupiliśmy się jedynie na najbliższym otoczeniu Hali Stulecia. Miętowo-szary odcień zasłon został dobrany do kolorystyki charakterystycznych kolumn, złoty kolor akcentów to inspiracja z przeszklenia kopuły Hali, zaś płyty z jasnego lastryko z zielonymi drobinkami pozwoliły na przemycenie do wnętrza jeszcze więcej zielonego, co nawiązuje do wszechobecnej natury w otoczeniu Hali. Drewno w głębokim i dojrzałym odcieniu doda restauracji przytulności i szlachetności.
Sala główna
Ważnym elementem towarzyszącym od początku pracy koncepcyjnej było przedłużenie i podkreślenie układu tarasowego całości terenu, włącznie z restauracją. Projekt wprowadza dodatkowy taras w środku restauracji. Takie rozwiązanie pozwala na wyraźniejszą interpretację kaskadowego układu całości założenia.
Taras letni
W letnie wieczory na Pergoli dzieje się magia, a to są chyba najlepsze miejsca, żeby ją poczuć i w niej uczestniczyć. Zawsze w lekkim cieniu, zawsze z najlepszym widokiem. Architektura, natura, chillout i wreszcie naprawdę dobre jedzenie.
Sala spotkań
Mimo tak licznych nawiązań do historii i tradycji jest to restauracja naszych czasów, nie tylko pod kątem wystroju, lecz również sposobu funkcjonowania. Niesamowita kompatybilność da wiele możliwości ustawienia i łączenia poszczególnych stref. Dlatego znajdziemy tu miejsce na każdą okazję, od eleganckiej kolacji we dwoje, po dużą rezerwację na celebrowanie ważnych chwil w gronie najbliższych.
Bar
To z pewnością jeden z najpiękniejszych, najdłuższych, najciekawszych i najbardziej wrocławskich barów w mieście. Ciepło i nastrojowo oświetlony wrocławskim neonem. Sprzyja długim wieczornym rozmowom i ekscytującym, czasami dalekim, smakowym podróżom.
Chillout
Restauracja Tarasowa to nie tylko jedzenie, to też chillout z najlepszym widokiem we Wrocławiu. Przy stoliku, przy barze, na tarasie. Można się trochę zagadać, zasiedzieć, zapatrzyć i... o to u nas chodzi.
Urban jungle
Wpuściliśmy do wnętrza nie tylko powietrze, lecz również zieleń. Wyrośnięte monstery, fikusy, strelicje, a na stołach najczęściej piękne białe piwonie. Zieleń jest tutaj wszędzie, nie tylko na Pergoli i w otaczającym kompleks Parku Szczytnickim. Tarasową roślinami wypełniła ekipa wrocławskiego projektu Rośliny, a teraz regularnie ich dogląda.
Dostępność
Cały budynek Wrocławskiego Centrum Kongresowego jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Dotyczy to również Restauracji Tarasowej i wszystkich jej przestrzeni, w tym podestu znajdującego się w sali głównej. Do dyspozycji gości jest też pokój rodzica z przewijakiem. Więcej o dostępności obiektu w Deklaracji dostępności u dołu strony.
Rezerwacja