Śledzik – ostatkowa tradycja w Restauracji Tarasowej

Karnawał dobiega końca, a tym samym zbliżają się ostatki lub inaczej – Śledzik. I właśnie z tej okazji zapraszamy Państwa do Restauracji Tarasowej 21.02 na specjalne wydarzenie, gdzie zgodnie z tradycją serwować będziemy autorskie trunki wraz z przekąskami. Poniżej prezentujemy zestawy dostępne tego wieczoru. 

Ostatkowe trunki w cenie od 13 zł do 18 zł. A zestaw trunek + przekąska 27 zł.

Zapraszamy od godz. 18:00.

Rezerwacja: 71 347 50 30 lub restauracja@halastulecia.pl

Tradycja Śledzika

Ostatni dzień karnawału przed Wielkim Postem nazywano „Śledzikiem”. W ten dzień suto zastawiano stoły, piło się różnego rodzaju trunki, a do przegryzania podawano tłuste mięsa, ryby i słodkości. W różnych rejonach Polski królowały inne dania. 

Na Kaszubach jadano śledzie w różnych postaciach: solone, na kwaśno czy smażone. U nas będą występowały w wersji solonej z kwaśną domową śmietaną, tartym żółtkiem i jabłkiem. Do tego dania będziemy serwować Państwu trunek, składający się z wódki oraz piany jabłkowej. W swoim mocnym a zarazem orzeźwiającym smaku będzie on idealnie pasował do serwowanej przekąski nawiązującej do historii. W polskiej tradycji połączenie wódki oraz śledzia jest znane od niepamiętnych czasów.

Na Śląsku jedną z tradycyjnych potraw były ‘Szołdry”- bułki drożdżowe nadziewane mięsem. Do tego dania podamy Państwu mocną i wytrawną pozycję z karty barmańskiej, z lekką cytrusową nutą; jej smak doskonale dopasuje się do tłustości mięsa oraz maślanego smaku bułki drożdżowej.

Jadano także faworki i pączki. W naszych zestawieniu faworki będą wytrawne z grzybami i siekaną wołowiną w formie tatara. Tutaj zaserwujemy Państwu wódkę z odrobiną wermutu a całość dopełnimy tonikiem. Nawiążemy w ten sposób do tradycji łączenia wódki z tatarem. 

Pączki zaś nie będą nadziewane konfiturą z róży a moczone w syropie różanym z dodatkiem wiśni. Popiją je Państwo trunkiem, który swoją słodyczą a zarazem orzeźwiającym malinowo- lawendowym smakiem idealnie połączy się z naszym deserem.

Złamaniem tradycyjnej pieczeni rzymskiej będzie panierowana kaszanka z kurzym jajkiem na miękko oraz konfiturą z czerwonej cebuli. Tutaj podamy trunek, który w smaku będzie zarówno owocowy, jak i lekko słodki, aby idealnie dopasować się do smaku słodko-słonej przekąski.


Rezerwacja